Flisefat!

Jeg har vært på kurs i Larvik Husflidslag, med Reidar Løvås, og lært å lage flisefat i hassel! IMG_20170315_194638

Her fikk vi lære mer om hasselens egenskaper, og hvordan den oppfører seg, det synes jeg var kjempespennende, siden det er både likheter og ulikheter mellom hassel og pil, som jeg vanligvis jobber med.

Spikking fikk vi virkelig trent oss på, og minkepinnene ble mindre og mindre…

Å lære treet å kjenne, og splitte langs årringene, for så å spikke tynt, tynt, helt til det blir så tynt og fleksibelt at jeg kan flette med det, det er en spennende prosess å lære!

IMG_20170315_195051Jeg gleder meg stort til å utforske hassel enda mer, og nytte den ressursen vi har på garden. Her var det tønneband produksjon, og hasselen vokser fortsatt villig, den trenger bare litt pleie, for å få tynne, lange skudd som er gode til flett.

 

IMG_20170315_192921

 

 

 

 

 

 

 

 

Her er mitt ferdige resultat :

Ett svar til “Flisefat!”

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær hvordan dine kommentardata behandles..

%d bloggere liker dette: